Psychika a tělo jako tandem

18.10.2021

Matka příroda nám dala do vínku milosrdný dar - osvobození od bolesti. Pojďme se na problematiku traumatu (psychosomatiky, posttraumatické stresové poruchy) podívat od začátku.

Lidský mozek je ze ´dvou třetin stejný jako mozek zvířat a plazů. Jsme-li v ohrožení, zareagujeme úplně stejně jako zvířata - instinktivně.

Jak to vše pracuje?

Dostaneme-li se do situace, která je pro nás ohrožující, stresující, intenzivní a nenadálá tělo zapne své adaptační mechanismy, aby nás ochránilo před bolestí.

Jsme chráněni před emoční bolestí, dokonce před jasnou vzpomínkou nebo pocitem, že k události vůbec došlo.

Psychika pracuje  na stejném principu jako šok při fyzickém zranění, kdy necítíme ukrutnou bolest. Bolest začneme vnímat, až se zranění začne hojit a celá situace se zklidní a my jsme schopni si ji ustát.

Tohle se děje i na úrovni psychiky, adaptační mechanismy těla nás vypnou, abychom byli schopni přežít krizi, jakmile se dostaneme do bezpečí, začneme si plně uvědomovat co se stalo a vše v klidu zpracovat.

Toť  úroveň psychiky.

Co se  děje na úrovni těla? Pokud zažíváme nějakou ohrožující, či stresovou situaci. Tělo zareaguje obrovským nabuzením na úrovni nervové soustavy. To s sebou nese velké vyplavení stresových hormonů -  stáhnou se svaly, krev se vyžene do končetin, přepne se fungování mozku na instinktivní reakce - to vypíná racionální myšlení, paměť, řeč, zrychlí se tep, zvýší se tlak, zastaví se trávení a celé tělo je ve STAVU BOJUJ, UTEČ NEBO ZAMRZNI. 

Teď jsme zvířata a musíme utéct blížícímu se predátoru, abychom se dostali do bezpečí, velení přebírají instinkty a není možné, jakkoli pokud tělo cítí nebezpečí to ovládnout racionálním myšlením.

Odezní-li situace, tělo by se mělo vrátit zpátky, do tkz. vnitřní dynamické rovnováhy, kdy se krom stresových hormonů začnou vyplavovat hormony uklidnění, regenerace a lásky.

Rovnováha sympatiku a parasympatiku.

Když se tak nestane, napětí v těle zůstane, tělo potřebuje nevybité napětí udržet pod kontrolou a musí si zvolit bezpečnostní ventil, jak jej ventilovat.

Odtud všechny psychosomatické a divné projevy našeho těla a chování. Pokud je napětí v těle hodně, velmi často přechází do posttrtraumatické stresové poruchy, která pokud se neřeší (ne medikačně), tak se zhoršuje. 

Zrádné na ní bývá to, přichází velmi nenápadně a často i roky poté, či v další generaci.

Určitě si povíme proč. Trauma zasahuje oblast nervové soustavy, které vděčíme, za naší sebe regulaci, schopnost sebe-léčení za naše zdraví a prožívání.

Trauma může zažívat i dítě v děloze matky - to jsou prenatální traumata, která nám velmi intenzivně zasahují do prožívání života.

Trauma se opakuje, jak jsem psala výše, velmi často generačně....sledujte mé články a vše se dozvíte :)


Ing. Pavla Moravcová

BCST terapeut

Léčba traumatu a psychosomatiky

Tel. 702 439 143


Udělejte svůj první krok k vyléčení právě dnes!

Domluvte si se mnou svůj termín ošetření.