Jak souvisí oslabení nadledvinek s průběhem menopauzy, štítnou žlázou a regulací psychiky?

18.09.2023

Pandemii dnešní doby je chronický stres a s ním oslabené nadledvinky. Drtivá většina z nás ho bere jako nutné zlo současné doby a nějak mají pocit, že je to normální a víc se nezajímají. Možná kdyby šli hlouběji, našli by příčinu všech jejich neduhů a nekomfortního prožívání života.

S chronickým stresem souvisí vyčerpání nadledvinek. Dochází k němu následkem chronického nebo vážného stresu, dlouhodobé konzumace průmyslových potravin,  působení  elektromagnetického záření z mobilních telefonů, 5G sít, nadměrného množství sacharidů ve stravě a narušené regulace hladiny krevního cukru.

Odtud pochází veškeré problémy s obezitou a nemožnosti zhubnout. (Pozn. Ivana Stenzlová - mikrobioložka a výživová poradkyně se tomuto tématu věnuje, určitě doporučuji).

Symptomy oslabené funkce nadledvinek jsou:

- neschopnost spát

- zpomalenost a únava po ránu

- odpolední únava

- pocit, že jste uštvaní a přetížení

- neodolatelná chut na slané nebo sladké pokrmy

- závratě, když rychle vstanete

- odpolední bolesti hlavy nebo bolesti hlavy ve stresu či při námaze

- pocit, že jsme neustále ve stresu (pojí se s hyperfunkcí nadledvinek)

- problémy s usínáním (hyperfunkce nadledvinek)

- podrážděnost a úzkost (hyperfunkce  nadledvinek)

- vysoká hladina krevního cukru (hyperfunkce nadledvinek)

-sklon přibírat ve stresu na váze (hyperfunkce nadledvinek)

- nadměrné pocení, dokonce i když nejste aktivní (hyperfunkce nadledvinek)

- únava po ránu (hyperfunkce)

Adrenalin je hormon, který se tvoří v dření nadledvinek a vylučuje se v situacích  akutního nebezpečí při reakci "útok nebo útěk". Jakmile je vyplaven do krve, zvyšuje hladinu krevního cukru, aby tělo mělo dostatek energie, rozšiřuje zorničky, přerušuje trávení a další tělesné funkce, jež nejsou nezbytné pro přežití, dále zužuje krevní cévy, zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční tep.

Kortizol jež se tvoří v kůře nadledvin, je vylučován v reakci na dlouhodobý, chronický stres a podílí se na regulaci hladiny krevního cukru. U lidí, kteří jsou dlouhodobě vystavení velkému stresu nebo trpí dysglykémií, může dojít k vyčerpání schopnosti kůry jejich nadledvinek vytvářet dostatečné množství kortizolu. 

V důsledku toho u nich nastává  tkz. vyčerpání nadledvinek.

Náš endokrinní (hormonální) systém je řízen na prvním místem leptinem, na druhém místě inzulinem a na třetím místě pak hormony nadledvinek - adrenalinem a kortizolem, které mají na starosti naší náladu, hladinu energie a pocit celkové pohody.

Zdraví  naší štítné žlázy závisí na správné funkci našich nadledvinek. Ve skutečnosti není možné plně uzdravit jakýkoli problém se štítnou žlázou či vrazněji zlepšit její funkci bez obnovení zdravého fungování nadledvinek.

Ženy musí mít správně fungující nadledvinky pro snadný  a nekomplikovaný průběh menopauzy. Vyčerpané nadledvinky nejsou schopny převzít "štafetu" ve tvorbě hormonů od vaječníků, jak se od nich v této době očekává.

Pro ženy s oslabenými nadledvinkami může být období menopuazy hotovým peklem. Ženy se zdravými nadledvinkami si však na druhou stranu sotva všimnou nějakých příznaků menopauzy, které by se u nich správně neměly objevovat.

Návaly horka a další symptomy menopauzy nejsou ani zdaleka normálním jevem jenom proto, že jsou velmi časté. Jsou velmi časté proto, protože celá populace trpí nadměrným stresem a tím tím oslabenými nadledvinkami.

Aby jste mohli obnovit správnou funkci nadledvinek, je potřeba odhalit a vyřešit hlavní příčinu, která jejich oslabení způsobila a rovněž odstranit problémy s inzulinem a leptinem.

K obvyklým příčinám nesprávné funkce nadledvinek patří narušená regulace hladiny krevního cukru ( s tím umí pomoci Ivana Stenzlová viz. zmínka výše), pravidelné používání stimulantů, dlouhodobé působení elektromagnetického záření, chronické infekce, potravinové alergie, dlouhodobý stres či trauma, chronický nedostatek spánku a nadměrné fyzické cvičení. 

Vlastně vše co je pro tělo stresorem, což bohužel není jen stres emoční :( oslabuje nadledvinky.

V důsledku nesprávné funkce nadledvinek často dochází v těle k několika začarovaným kruhům, které je náročnější opravit a proto je potřeba trpělivosti.

Jedním z nich je narušení regulace na dráze hypotalamus - hypofýza-nadledvinky (osa hpa), což má za následek mnoho hormonálních problémů a celkového správného řízení organismu.

Tím dochází k nadměrné aktivaci nervové soustavy a může docházet k degeneraci hippokampu, který je zodpovědný za naší emoční a neurologickou stabilitu, krátkodobou paměť a upevňování vzpomínek, oslabení regeneračních schopností těla, problémy s trávením,, kde může dojít k erozi sliznic, což může mimo jiné vést k syndromu zvýšené propustnosti střev, alergiím, oslabení IMUNITNÍHO SYSTÉMU a přecitlivělosti na některé potraviny.

Tělu můžeme pomoci cíleně a to pomocí tkz. Adaptogenů, které zmírňuji stres, pomáhají tělu ve správné regulaci osy HPA, pomáhají na úrovni komunikace mezi nadledvinkami a mozkem srovnat rytmus vyplavování korztizolu z nadledvinek. Kortizol je sám vlastním adaptogenem  těla na stres. 

Pokud dojde začnou se projevovat výše zmíněné symptomy.

(Pozn. Snaha o obnovení správné funkce nadledvinek může být zcela zbytečná u osob, které trpí chudokrevností. Nejdříve je třeba vyloučit možnou chudokrevnost či ji napravit, aby mohlo dojít k uzdravení nadledvinek).

Málokdo ví, že vitamin C stojí za regenerací dřeně nadledvinek, pokud jste ve stresu určitě zvyšte dávku vitaminu C. Já beru pravidelně  4000IU, je dokázáno, že se z těla nevylučuje močí. Další cílený mýtus, aby jsme nesahali po králi vitamínu, který je pro naše tělo alfou a omegou a při stresu jej tělo spotřebovává a potřebujeme jej  doplnit mnohonásobně krát více.

Krom výše zmíněných dvou látek je samozřejmostí, že tělo musí mít dostatek mikroživin (aminokyseliny, enzymy, stopové prvky, minerály, vitamíny...) bez nich není schopné regulace a správného celkového řízení.

Dalším velmi účinným pomocníkem ke snížení stresové hladiny v těle, vyladění rytmu vylučování kortizolu a správného nastavení osy HPA je Kraniosakrální Biodynamika.

Během 30 min. jsme schopni snížit přílišnou aktivaci na nervovém systému a pomoci tělu vyladit lépe hormonální hladinu a s ním i celou psychiku.

Opět tady platí, čím častěji trénuji, tím rychleji naše nervové soustava je schopna se vrátit do stavu větší odolnosti tkz. rezillience, kdy nás věci tak nerozhazují, máme větší nadled a jsme schopni zachovat vnitřní klid a pohodu.

Mám novinku, která by mohla potěšit všechny, kteří by si rádi dopřáli větší pohodu a celá terapie je pro ně finančně nedosažitelná, případně kdo by rád pravidelně dopřával svému nervovému systému péči a klid.

Každý čtvrtek Kraniosakrální Biodynamika v Rokytnici v Orlických horách za  299Kč - 30min.

Připravuji pro Vás  jedno překvapení zaměřené na zklidnění a zpomalení :), které bude propojeno s přírodou, lesem .... 

Zdroj: Přirozená strava našich předků Nora T. Gedgaudas

Chci se objednat na 30min.ošetření v Rokytnici