Psychika a jídlo jedno jsou - tip na web o jídle

21.05.2020

To jak se cítíme, ve velké míře ovlivňuje, také to co jíme. Zvláště projdeme-li náročným obdobím, které naše tělo ještě plně neintegrovalo. (Trauma není událost sama, ale reakce těla na ni).

Trauma, stres, smutek, hněv ovlivňují energetický systém člověka. Jsme-li dlouhodobě ve stavu napětí, organismus se extrémně vyčerpává. S tím přichází únava a pocit vyčerpání.

Jedním ze základních pilířů léčení traumatu a psychosomatiky je kvalitní plnohodnotná strava bez chemie. Nejsem zastáncem veganské ani vegetariánské stravy,  neb vajíčka, tvaroh, maso obsahují nezbytně nutné aminokyseliny a málo kdo umí nastavit vega stravu tak, aby si člověk spíše neuškodil. Určitě však kvalitní zdroj těchto potravin.

Za mne také určitě doplňková odborně sestavená léčba s látky vlastními tělu a přírodními vitamíny, bylinkami, která dokáže léčbu velmi urychlit. Dnešní invazivní způsob zemědělství bohužel neprodukuje ovoce a zeleninu, na kterou jsme byli zvyklí z dětství, zeleninu plnou vitamínů a minerálů. 

Dnešní zelenina obsahuje jen nepatrné množství výživných látek. Právě ony jsou  důležité pro sílu organismu, která dává možnost poprat se a vyrovnat se s napětím v těle. Podporuje schopnost sebe regulace, sebe léčení. Nemáme-li dostatek zdrojů  na vnitřní úrovni, doba léčby se protahuje, ne-li je skoro nemožná. Minerály, vitamíny, aminokyseliny jsou stavebními látkami, bez kterých naše tělo nefunguje správně.

Dnes bych ráda s Vámi za sdílela jedny úžasné stránky, které sleduji od dob, kdy mé děti byli miminka. Tehdy jsem hledala inspiraci, jak lépe a kvalitněji vařit. S praxí a léčbou klientů s traumatem, vnímám, že je to oblast, kterou je nutné zdůraznit. Velmi často je hodně podceňována. STRAVA A JEJÍ KVALITA JSOU ZÁSADNÍ PRO PSYCHIKU.

Na webu Jíme jinak se mne líbí to, že Vás vede od základu krok po kroku. Jsou si plně vědomy toho, že není možné změnit stravu ze dne na den, ale postupně. Budete-li chtít návyk stravování změnit ze dne na den, bude to kontraproduktivní a dostane Vás spíše do stresu a od úmyslu změnit způsob stravování brzo upustíte.

Rychlá změna není nutná, spíše Vás pozvu vzít to jako inspiraci, cestu, učit se novým věcem a udělat něco sami pro sebe. Už jen to vytváří v lidském těle hormony štěstí, které přispívají lepší náladě. 

Na webových stránkách Jíme jinak stránkách naleznete inspiraci, recepty, knihy a řadu zajímavých informací. Také návod jak postupně a nenápadně zařadit zdravé potraviny do jídelníčku, tak aby Vám to Vaše děti i manžel nehodili na hlavu :o)Ing. Pavla Moravcová

BCST terapeut

Léčba psychosomatických potíží