Psychika a tělo jedno jsou

15.08.2023

Psychika jako projev samo léčivých, sebe regulujících mechanismů těla. 

Psychika se jako mávnutím proutku změní, nastartujeme-li znovu sebe regulační mechanismy lidského těla. Verbální terapie jsou velmi často neúčinné z toho důvodu, nebot´ pracuji pouze na úrovni mysli. 

Naše životní výzvy, emoce, strachy, stres mají však i fyziologickou úroveň. 

Vždy se aktivuje tkz. stresová kaskáda, která ovlivňuje celou naší fyziologii, nervovou soustavu a hlavně hormonální systém, jež rozhoduje o tom, jak se cítíme. Hormony jsou odpovědné za naší náladu. 

Je-li neustále aktivní tato stresová kaskáda, dochází k chronické dysfunkci HPA osy (stresová kaskáda - hypothalamus, hypofýza, nadledvinky) tělo vyrábí látky boje, nepohody, s tím jde ruku v ruce vyhoření, úzkost, deprese, panická ataka, migrény, bolesti zad atd. Cesta z kruhu ven je poměrně jednoduchá, skládá se z několika střípků mozaiky a každodenního rozhodnutí, že chci opět žít. 

Emoce a pocity jsou naším vnitřním kompasem, že něco dělám špatně. Antidepresiva tenhle kompas vypínají a jsou slepou uličkou. Krom toho jsem velmi návyková a utlumují tyto samo léčivé síly jež pracují pro náš prospěch. 

Jednou z účinných cest je kombinace Kraniosakrální Biodynamiky a Mitochodnriální a  Bioregulační medicína. Kdy Kranio umí tělu pomoci vyladit osu HPA, aby se dostalo zpět do rovnováhy, tím aktivuje tyto sebe regulační mechanismy a bio regulační medicína pracuje na holistické bázi podporou látek, jež tělo nutně potřebuje k tomu, aby bylo silné a všechny jeho procesy fungovaly tak, jak nám dala matka příroda do vínku.

Lucie.Daří se mi skvěle, nepamatuji si už pomalu, kdy jsem byla šťastná jen tak, sama od sebe. Na prvním sezení se mi srovnala páteř, na dalších dvou ještě taky trochu pracovala. Ani dvě série rehabilitací neměly takový účinek. A to jsem přišla na terapii z úplně jiného důvodu.


 Ing. Pavla Moravcová 

BCST terapeut, Kraniosakrální Biodynamika 

Mitochondriální a Bioregulační medicína

www.pavlamoravcova.cz


Komentář k obrázku.

V zásadě je to velmi prosté, vidíme zde rovnováhu na autonomním nervovém systému. Akce a uvolnění. Máme-li aktivní stresovou kaskádu vyrábíme látky, které nám vybíjí baterky, stahují dolů. Zapneme-li parasympatikus - fázi,  kdy je tělo i mysl uvolněné ( to je stav, kdy si to nemyslím, ale jsem uvolněná i na úrovni těla) a umí odpočívat, v ten moment začíná  vyrábět látky mládí, regenerace a taky hormony štěstí a dobré nálady. Jako společnost jsme se chytli do pasti, nejtěžší je odprostit se od okolí a vystoupit. Jedete-li v davu, mainstreamu vždy Vás to stáhne dolů. Lidé se začínají probouzet, buďte tím prvním světlem ve Vašem okolí, které vypne mobil a půjde se projít, vypne TV, vyřídí jen 50% emailů a upeče svůj vlastní chleba. Jsou to malé, ale pravidelné krůčky, které nás dokáží navrátit zpět k radosti a zdraví.