Vitamin D mírní fatální cytokinovou bouři COVID 19 a proč?

10.04.2020

V současné situaci, kdy se diskutuje o pomalém promoření obyvatelstva, bude klíčová naše imunita.

Na zmírnění cytokonické bouře, která může vést k fatálním následkům, lze podávat vitamin D a Omega 3, čerpám z doporučení Státního zdravotního ústavu - Připravte se na COVID 19

Dnes se chci zastavit u Vitaminu D a jeho vlivu na imunitu. Donedávna to byl vitamín, který byl spojován jen s kvalitou kostí a prevenci osteoporózy.

Vědci objevují Ameriku, starého známého přísloví:

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař!

Co jste pravděpodobně nevěděli:

  1. Každá buňka v těle má receptor na vitamín D, tkz. VITAMIN D RECEPTOR - VDR
  2. Vitamin D aktivuje přes 900 genů v lidském těle

  3. Je klíčovým vitamínem  pro naše kosti, zvláště v prevenci osteoporózy

  4. Je první IMUNITNÍ BARIÉROU v těle

  5. Zabraňuje přechodu akutního zánětu v chronický, což je klíčové v boji s COVID 19  a jeho cytokonickou bouří  (Při takzvané cytokinové bouři dochází k závažné imunitní reakci, při níž tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány.", zde je klíčový poměr Vitamínu D a Omega 3 kyselin)

  6. Podporuje  vrozenou imunity

a řadu jiných, včetně silných protinádorových účinků, jako rakovina kůže.

Důležitý je receptor vitamínu D a jeho vazba na vitamín D v krvi, tato vazba aktivuje imunitní buňky k akci. Máme-li dostatek déčka v krvi, může náš imunitní systém poslat více protilátek do boje, naše IMUNITA JE SILNĚJŠÍ. 

Viry produkují proteiny, které se naváží na buňky imunitního systému a zablokují vitamin D receptor, proto je důležité, aby  ho bylo v těle co nejvíc. Doplňovat jej dlouhodobě a trvale. Celosvětová organizace zvýšila denní dávku až na 4000 jednotek denně a potvrdila fakt, že není možné se jím předávkovat. 

Problém je v našem životním stylu, kdy jsme většinu času uvízli u počítače, doma, v autě, používáme opalovací krémy, nedovolují slunečnímu záření prostoupit do těla  stimulovat  přeměnu na vitamin D3.

Další zajímavostí  je, že už opalovací krém s UV 7 filtrem, zabraňuje z 97 % průniku potřebného slunečního záření do těla. V létě, kdy bychom si jej částečně mohli dočerpat, se většina z nás namaže opalovacím krémem, který je v konečném důsledku horší, než sluneční záření s dodržením pravidel bezpečného slunění.

 Zjistilo se, že 84 % dětí má nedostatek vitamínu D na konci léta!

Bylo zjištěno, že u lidí, kteří trpí chronickými záněty, je velmi snížena dávka vitamínu D v krvi.

Sama za sebe mohu potvrdit zkušenost, kdy mé děti 4 roky navštěvovaly lesní klub, kdy většinu času trávily venku po celý rok, v každém počasí! 

Neznala jsem u nich, co je rýma, kašel, nemoc. Jakmile nastoupily do klasické školy, kde je zavřeli, bývají na můj vkus velmi často nemocné. Přemýšlela jsem čím to je, nic jiného jsme nezměnili, krom času stráveného venku a v prostorách budovy.

Čerpám ze zdrojů Mitochondriální a Bioregulační medicíny a přednášky RnDr. Suchánka a jeho krásného videa plného informací. V případě zájmu ráda zašlu.


Krásný slunný den :)

Ing. Pavla Moravcová

BCST terapeut