Zapomnětlivost, neschopnost se soustředit, být "mimo"

06.05.2020

Jsou jedním ze znaků traumatu uloženého v těle. Připomeňme si, co je trauma. Trauma není událost sama, ale reakce těla na ni. Je-li životní událost nenadálá, intenzivní, zahlcují, či trvá dlouho zanechává fyzický otisk v těle. 

Otisk mění strukturu těla, včetně mozku a našeho chování.  Jedním z klasických znaků prodělaného traumatu je pamět´ a neschopnost si zapamatovat základní věci.

Co nakoupit, co zařídit, co mne dotyčný před chvíli řekl, co udělat první, co budu vařit, nachystat správně děti do školky, schopnost správně se vyjádřit, naskakují jiná slova než máte na mysli, život v realitě je příliš nebezpečný. Chybí základní orientace v životě a základních nastavení v něm. 

Takový člověk se zasekl v módu přežití, kdy jeho celé tělo reaguje tak, jako by situace stále trvala. Bohužel není otázka vůle říci si, ok, je to za mnou a jedu dál.

Každý z nás má jiné fyzické nastavení. Když se tělo rozhodne, že je to pro příliš, vypne, vypne spojení s tím, co je bolestné, s tím co v nás vytváří strach.

Vypne spojení, odstraní kontrolku, ale problém už neodstraní, ten zůstává uvězněn v těle. Čím je intenzivnější, tím větší přetlak uvnitř vytváří.

Právě intenzita přetlaku, můžete si jej představit, jako hrnec papiňáku, uvnitř  bublá a pouští páru ven. Od výbuchu vzteku až po nekončící proud myšlenek, které nedávají nejen spát, ale i třeba normálně fungovat.

Je zasažena nejhlubší část mozku, nervové soustavy, která vypíná všechny funkce spojené s normálním fungováním a zanechává jen základní fyziologické funkce, spojené s přežitím. 

Mluvím nyní o velmi hlubokých traumatech, ale v jemnější formě je můžeme vidět všude kolem sebe. Od hyperaktivních dětí, nespavosti, nepozornosti, neschopnosti se soustředit, syndromu vyhoření, různých panických atak atd.

Dnešní doba a způsob, jakým žijeme, jakým se rodíme, není kompatibilní s tím, jak jsme byli jako lidské bytosti navrženi.

Co s tím ?

1. Základem je vždy pocit bezpečí a přijetí. Pro člověka s traumatem je klíčové se cítit bezpečně. To snižuje míru napětí na úrovni nervové soustavy a dává možnost se pomalu navrátit zpět. 

2. Dostatek kvalitních přírodních vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin. Určitě hořčík, béčka a sama za sebe mohu doporučit Cordyceps, L-arginin, základní mitochondriální balíček (Carnosin, Coenzym Q10, Multistar).

3. Dostatek kvalitní vody - ona stojí za správným fungováním autonomní nervové soustavy, 80 % nemocí je ovlivněna špatným pitným režimem a kvalitou vody.

4. Fyzický pohyb - trauma stahuje, velmi často dochází k bolestem zad, vysokému tlaku, migrénám což je následkem stažení na úrovní tkání, fascií, cév a je důležité znovu přivést pohyb do těla. 

5. Kraniosakrální Biodynamika cíleně pracuje se stavy traumatu a umí odstranit symptomy posttraumatické stresové poruchy. 

Jako živou referenci mohu sdílet svůj příběh, kdy jsem totálně ztratila samu sebe, svou pamět´, pletla se mne slova, schopnost cokoli vyjádřit a cokoli si zařídit. Pro nejbližší okolí jsem byla pro smích a blázen, uvnitř jsem však nesla hlubokou bolest a strach. Tehdy mne vstoupila do cesty, dnes už kamarádka a kolegyně - BCST terapeutka Alena a léčení se začalo odehrávat. 

Vím, jaké zoufalství, může dotyčný prožívat, vím, jak společnost reaguje na tyhle symptomy, jak lékaři neumí s tématem traumatu pracovat, vůbec nemají tušení, co se děje. 

Trauma je v dnešní společnosti nejvíc tabuizované téma neb se pojí s naším životním stylem, nahrává řadě farmaceutickým firem a jejím ziskům. Cesta ven může být jednodušší než se zdá, je potřeba mít trpělivost a hledat svou cestu. 

Ráda Vás provedu tou, která pomohla mne.


Ing. Pavla Moravcová

BCST Terapeut

Tel. 702 439 143