Trauma se léčí v těle, ne v mysli ?

29.01.2020

Často pracuji s lidmi jež prošli TRAUMATEM, jejichž tělo zareagovalo podivným, nevysvětlitelným stažením, které přináší řadu psychosomatických potíží. Od bolestí zad, panických atak, nespavostí, ztrátou paměti, neschopností se soustředit atd.

Kraniosakrální Biodynamika se nedívá na trauma jako na událost, ale jako na reakci těla na ni. Jedná se většinou o události, které jsou pro náš systém příliš zahlcující, rychlé, nečekané a nebo dlouhotrvající. 

To má poměrně velký dopad na náš nervový systém, který dle intenzity zážitku zareaguje.

Reaguje především náš autonomní nervový systém, který ovládá veškeré viscerální  funkce, všechny orgány od krevního tlaku, zažívání, dechu, termoregulace, vylučování ....

Odsud plyne podstata problémů, pokud byla situace příliš intenzivní a pro nás opravdu zahlcující, tělo vypne část vědomí, abychom necítili. Milosrdný dar matky přírody, strategie přežití, která nám dává možnost přežít velmi bolestné zážitky, jak na fyzické, tak na psychické rovině.

Vypne však jen vnímání bolesti a nelibých pocitů (psychické bolesti, hněvu, zármutku atd.), ale už ne chemickou a fyzickou reakci těla na ni. Ta zůstává uzamčena v těle, pokud není rozpuštěna.  Pokud ne, časem začíná dělat paseku.

Na úrovni těla reaguje autonomní nervová soustava, prvně reaguje sympatická větev, která spouští řadu adrenalinových hormonů, to přináší  se sebou neustálou inervaci nervů, které inervují každý vnitřní orgán, přináší stažení na úrovni svalů těsně kolem páteře. 

Vyplavené adrenalinové hormony nám nedávají spát, možnost soustředit se, výrazným způsobem snižují imunitu, vytváří problémy se zažíváním, zvyšují krevní tlak....je to kaskádovitý řetězec a záleží, na odolnosti každého z nás, kde se  vnitřní přetlak projeví.

Buněčná energie těla se začíná extrémně vyčerpávat, tím jde ruku v ruce únava a syndrom vyhoření, včetně únavového syndromu.

Pokud to necháme zajít hodně daleko, přichází opravdová nemoc. Není se čemu divit proč diametrálně vzrůstají civilizační onemocnění. Neustálý stres a shon jsou tomu příčinou. 

Už naše děti jsou extrémně vystavované stresu ve školách a toho, co vše musí zvládnout. Jejich hyperaktivita a nesoustředěnost je jen voláním o zpomalení tempa, nádechu a prostoru si odpočinout.

Možná je dobré vědět, že již existuje lékařský obor, který se touto problematikou zabývá. Jedná se o Mitochondriální a Bioregulační Medicínu, která měří přetížení nervového systému a pomocí látek vlastní tělu, vitamínů, bylin jej umí nádherně srovnat.

Dosahuje  velmi dobrých výsledků u chronicky nemocných, ADHD a autistických dětí, ale i ve vážných zdravotních případech.

Spolupracuji s poradnou Mitochondriální medicíny v Rychnově nad Kněžnou, v případě zájmu je možné se přihlásit dole ve formuláři.

V kombinaci s Kraniosakrální Biodynamikou dosahuje léčba poměrně rychlých a trvalých výsledků.


Ing. Pavla Moravcová

Žamberk, Kostelec nad Orlicí

BCST Terapeut