Objetí srdce -první  pomoc proti strachu

16.03.2020

V situaci kdy nad člověkem vládne strach a hrůza, co bude, techniky postavené na ovládání mysli, moc dobře nefungují. Ty jsou úžasné v době, kdy jsme relativně v klidu.

Náš nervový systém pracuje v módu bojuj, uteč nebo zamrzni a to je úroveň mozku, kdy přebírá vedení náš autopilot a racionální mozek se vypíná.

Jsme ve stavu přežití a naskakují podmíněné reflexy zajišťující přežití. Trvá-li tato situace dlouhou, může přerůst v šok, spojený s traumatem.


Poznáte to jednoduše: 

- panikařím

- chodím od jednoho ke druhému a vlastě nevím co dělám

- je mi zima, horko

- buší mi srdce

- potím se

- mám panickou hrůzu o sebe své blízké

- jsem paralyzována cokoli dělat

- nevnímám, co mne říkají druzí, co čtu

- nejsem schopna vnímat své emoce, vztek, zlobu, radost

- popírám skutečnost

- mám výbuchy hněvu, zloby

- křeče

- dochází k počůrávání atd. všechny ty nevysvětlitelné jevy, kdy ani nevím proč jsem se tak zachovala. Chování jež si vlastním racionálním mozkem, nedokážu vysvětlit.

Jsou to reakce těla, které jsme se naučili používat na svou obranu, kdy jsme byli ještě v bříšku u maminky, během porodu a ve velmi raném dětství.

Kdykoli se cítíme ohroženi, naše tělo zareaguje, tak jako v dobách kdy jsme byli velmi malí.

Je to reakce, která nám v té době přinesla záchranu. Tělo si ji pamatuje jako život zachraňující.

To je důvod, proč zareagujeme, někdy dost podivně, včetně všech nepříjemných fyziologických jevů s tím souvisejících. 

Je to náš instinkt, podmíněný reflex, který je otisknut hluboko v našem těle.

PRAVIDLO ČÍSLO 1

Jakkoli zareaguji totálně nesmyslně. Si řeknu OK, jsem naprosto v pořádku, taková jaká jsem. Nic se neděje, vím, že to je jen podvědomá reakce, nad kterou mohu mít časem moc.

Netlačte na sebe, je to něco, co je ve Vás celý život! Laskavost sama k sobě, je zde na prvním místě.

Už jen uvědomění přináší úlevu a snižuje tlak na nás samotné, snižuje adrenalinové hormony a dává systému větší kapacitu zvládnout celou situaci rychleji a s nadhledem.

Můj osobní tip: když např. zareaguji ostře,  neb uvnitř cítím, jak se mne vše hluboce dotýká a bolí.

Zastavím se a řeknu sama sobě. OK tohle znáš, je to jen Tvá podvědomá reakce  na něco, co bylo kdysi dávno. Příště to zkusíš jinak.

Uvědomím si všechny pocity, emoce, které mnou prochází a zaměřím pozornost na něco co mi dává pocit síly a potvrzení, že jsem i tak v pořádku - pěkný obrázek, strom, vzpomínka, proudící dech do těla, chodidla na zemi, dobré cappucino, modrá obloha, zvuky okolo…...

Nechám to projít, nebojuji s tím a neříkám si, jak jsem příšerná a k ničemu!

DOTEK 

Zklidňuje nervovou soustavu,  může být velkým pomocníkem. Obejmutí sama sebe přináší velkou podporu celému systému.

OBJETÍ SRDCE

Pravou ruka vložím do levého podpaží a levou ruku na pravé rameno. Chviličku  vydržím, buďte trpělivý, časem ucítíte, jak se pomaličku do Vás vlévá pocit uklidnění.

Ucítíte, jak Vám zpomaluje dech, pracuje peristaltika, uvolňují se čelisti, zklidňuje srdce, přestáváte  se chvět zimou, strach nahrazuje přijetí.....

Je to náš vnitřní program, který se vryl do fyziologie a tvaru mozku. Mozek má jednu neuvěřitelnou schopnost a to NEUROPLASTICITU.

To znamená dá se změnit, dá se tvarovat a měnit naše podmíněné reakce. S tím pracuje právě Kraniosakrální Biodynamika, která dokáže přepsat i ty nejpodivnější reakce v nás.

Ing. Pavla Moravcová, BCST terapeut, Tel. 702 439 143

Léčba psychosomatických potíží


Stav autonomního nervového systému x míra zahlcení a jeho důsledky. Odtud pramení veškeré problémy u dětí, co se psychiky a soustředění týká, včetně agrese a apatie. Příkladem může být dostupnost frontálního cortexu, což je část mozku za čelem, který souvisí s myšlením, pamětí, soustředěností.

Pandemií dnešní doby jsou depresivní, nemotivované děti, plné agrese, s různými poruchami a dysfunkcemi až po logopedické problémy.

Máte-li jakýkoli dotaz, písněte!

                            Jakmile budu mít chvíli, odpovím Vám!