Jak na panickou ataku?

10.03.2020

Panická ataka (nebo také panický záchvat) je epizoda vnitřního neklidu, úzkosti a intenzivního strachu, která se obvykle dostaví bez zjevné vnější příčiny. Někdo se s tímto stavem potká pouze jednou za život, u pacientů s panickou poruchou se však záchvaty opakují v pravidelných intervalech. 

TĚLESNÉ PŘÍZNAKY PANICKÉ ATAKY:

  • Nadměrné pocení
  • Zvýšená tepová frekvence
  • Silné bušení srdce
  • Tlak na hrudi
  • Návaly horka či chladu
  • Zrychlený dech, dušnost a zalykání se
  • Bolest hlavy a břicha
  • Nevolnost a zvracení
  • Zvýšené svalové napětí
  • Sucho v ústech a sevřené hrdlo
  • Zvýšený krevní tlak

PSYCHICKÉ PŘÍZNAKY:

  • Neklid a psychické napětí
  • Nadměrný stres
  • Lekavost
  • Pocit ohrožení
  • Pocit depersonalizace
  • Pocit ztráty kontroly nad vlastním tělem

Pocity  hrůzy a totální panika je reakce mozku, na událost, kterou jsme kdysi prožili a naše tělo ji vyhodnotilo jako život ohrožující, něco příliš zahlcujícího a zraňujícího, co už jsme nebyli schopni unést.

Nemusíme si ji ani pamatovat, přesto je uložena hluboko v našem systému, dokonce je to událost, kterou jsme nemuseli ani sami prožít. Trauma a je přenosné z generace na generaci.

K tomu by Vám mohli říci své potomci, židů, kteří zažili holocaust a přišli o své nejbližší. Jak velký otisk je uložen v jejich tělesné paměti i tolik let po válce a po tolik generací.

Panická ataka je reakce autonomní nervové soustavy a mozku na sebemenší stimul připomínající danou událost.

V daný okamžik se sepnou v našem těle všechny mechanismy přežití, které vytváří symptomy panické ataky.


PRVNÍ POMOC:

1. V první řadě je si uvědomit, že situace se odehrála dávno v minulosti a my se nacházíme tady a teď.  Podmínky se změnili a já mohu mít vše pod kontrolou. V duchu nebo nahlas si říci, v klidu vím, že se jedná jen reakci těla, kterou mohu mít pod kontrolou!

2. ORIENTACE - podívat se kolem sebe, posadit se a najít něco v zorném poli, co ve mne vytváří příjemný pocit. 


3. Položit chodidla na zem, uvědomit si kontakt se zemí a prozkoumat tělesný vjem, který v nás kontakt s podložkou vyvolává. Pro mozek je důležité zaměřit pozornost do těla, tím stopneme kolotoč smrtících myšlenek, které roztáčí kolečko panické ataky.  Musíme být chvíli trpělivý, autonomní nervový systém má svůj rytmus a potřebuje nějaký čas k regulaci!

4. DECH jen jej pozorovat, ale nic neměnit, neprodýchávat, jen si uvědomit, že Vaše tělo dýchá. Můžete prozkoumat, které části těla se díky němu pohybují. Pozvu Vás zaměřit pozornost na výdech, který přímo souvisí s parasympatickou reakcí tzn. s uklidněním systému.

5. Když se Vám opět myšlenky stočí na paniku, pochvalte se, že jste si toho všimli a začněte od začátku.

6.VYTRVEJTE...nic nepotlačujte, jen si buďte plně vědomi svého výdechu, kontaktu chodidel se zemí a předmětu, který ve Vás vyvolává příjemný pocit. 

Během pár minut by ataka měla odeznít... 

Možná to bude ze začátku výzva, což je normální,  nebot´reakce těla Vás provází poměrně dlouhou dobu. Je to také reakce, kterou má tělo zapsáno, jako něco co mu v dané chvíli pomohlo, nechce tuto zkušenost měnit. Musíme mu pomoci si uvědomit, že už je to jinak a není třeba reagovat podobným způsobem.

To chce trpělivost a trénink.

Jak se zbavit panické ataky natrvalo a rychleji, k tomu žít život beze strachu v plné důvěře....o tom příště. 

V případě dalších dotazů mne můžete kontaktovat na olsavska.pavla@centrum.cz, tel. 702 439 143 nebo na messengeru Pavla Moravcová


Jedna z referencí ženy, která ztratila své dítě a posléze znovu potratila. Každé nachlazení v ní vyvolávalo neuvěřitelnou paniku, že se situace bude znovu opakovat. Panickou ataku provázelo bušení srdce, totální paralýza, pocení, strach a neschopnost adekvátně reagovat. 6 ošetření stačilo k úplnému vyléčení.

Rozhodně doporučuji. Kdo nezkusil asi nepochopí. Vlastně ani po 4. návštěvě hlava nechápe, co tělo dokáže. Nevím jak, ale funguje to. Došla jsem k velmi výraznému posunu tím správným směrem ve své psychosomatice. Při každé návštěvě projdou tělem různě intenzivní vlny energie, ale vždy jinak a v jiných částech těla. A to člověk jen leží, dýchá a vnímá svoje tělo. Je to opravdu fascinující. 


Krásný den Pavla M.


Ing. Pavla Moravcová

Léčba psychosomatických potíží

BCST terapeut (International Institute for Craniosacral Balancing)

Tel. 702 439 143



Stav autonomního nervového systému x míra zahlcení a jeho důsledky. Odtud pramení veškeré problémy u dětí, co se psychiky a soustředění týká, včetně agrese a apatie. Příkladem může být dostupnost frontálního cortexu, což je část mozku za čelem, který souvisí s myšlením, pamětí, soustředěností.

Pandemií dnešní doby jsou depresivní, nemotivované děti, plné agrese, s různými poruchami a dysfunkcemi až po logopedické problémy.

Udělejte svůj první krok k vyléčení a písněte si o termín!

Cena 90 min.- 900 Kč, místo Žamberk nebo Kostelec nad Orlicí